Harabeye Dönmüş Bu Evde Bir Zamanlar Sultan Filmi Çekilmişti

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 22 Şubat 2020 Kategori: Mekanlar
Harabeye Dönmüş Bu Evde Bir Zamanlar Sultan Filmi Çekilmişti
Paylaş:

Harabeye Dönmüş Bu Evde Bir Zamanlar Sultan Filmi Çekilmişti

Sultan filmi, şüphesiz Türk Sineması’nın efsane filmleri arasında yer alır. 1978 yapımı olan ve Kartal Tibet’in yönetmenliğini Yavuz Turgul’un senaryosunu yazdığı, film yıldız isimlerden oluşan kadrosuyla göz doldurur.

Filmde Türkan Şoray, Bulut Aras, Adile Naşit, Şener Şen, İlyas Salman, Erdal Özyağcılar, İhsan Yüce, Güzin Özyağcılar gibi isimler oynamıştır.

Filmin Konusu

Bir gecekondu mahallesinde yaşayan ve minibüsçülük yapan Kemal, mahallenin çapkın delikanlısıdır. Ayran gönüllü olan Kemal, pek çok kızla beraber olmaktadır. Sultan’ı da elde etmek isteyen Kemal, başlarda gönül eğlendirmek istediği dört çocuklu Sultan’a aşık olur. Kemal’in babası da müteahhitlerle anlaşarak tapusu olmayan evlerin boşaltılması için mahalleliye baskı yapar. Kemal, babasının karşı çıkmasına rağmen aşık olduğu Sultan’la evlenmek ister ve onunla birlikte yeni mahallelerine göç eder.

Sultan Filmi Nerede Çekildi?

sultan-filmi-nerede-cekildi

 

Sultan filmi, Sarıyer ilçesi sınırları içinde bulunan Rumelihisar mahallesinde çekilmiştir. Sultan’ın 4 çocuğuyla yaşadığı, bahçeli müstakil ev yıllara yenik düşmüş ve kullanılmayacak duruma gelmiştir. Ev tamamen harabe durumdadır.

sultan-filminin-cekildigi-ev

Filmde, Sultan’ın komşuları olan Ebe Hatice, Çarli Cevat, Hikmet Hanım’ın evleri artık yerinde değil. Filmde de adı geçen 2. köprü ve çevre yolu projelerinin hayata geçirilmesiyle o evler tamamen yıkılmıştır.

sultan-filmicekimleri

sultan-filminin-cekildigi-ev-yikildi

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.