Yeşilçam’da Erotik Furyasını Başlatan Adam: Sermet Serdengeçti

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 21 Şubat 2020 Kategori: Bir Portre / Yeşilçam Erotik
Yeşilçam’da Erotik Furyasını Başlatan Adam: Sermet Serdengeçti
Paylaş:

1974 yapımı olan ”Beş Tavuk Bir Horoz” filmi Yeşilçam’ın ilk erotik filmi kabul edilir. Filmin başrol oyuncusu olan Sermet Serdengeçti‘de Yeşilçam’da erotik film furyasını başlatan oyuncu kabul edebiliriz.

Tiyatro Kökenli Bir Sanatçıydı

1946 yılında Gaziantep’de doğan oyuncu aslen Ankara Devlet Tiyatrosu’nda eğitim almıştı. ”Tohum”, ”Toprak”, ”Viski”, ”Buzlar Çözülmeden” isimli tiyatro oyunlarında oynadı. Ancak tiyatrodan yeterli parayı kazanamayınca çevresinin tavsiyesiyle sinemaya geçiş yapar. Düzgün fiziğiyle yapımcıların dikkatini çeken Serdengeçti, 1974 yılında ilk sinema filmi ”Venedik’te Aşk Başkadır” filminde rol alır. Aşk yaşadığı kadının kocasından kaçmak için İtalya’ya kaçan ve orada da Danimarkalı bir kadınla yaşadığı komik aşk hikayesi anlatıldığı filmde Sermet Serdengeçti’nin oyunculuğu beğenilir ve film teklifleri art arda gelmeye başlar.

Yeşilçam’ın İlk Erotik Filmi: Beş Tavuk Bir Horoz

Serdengeçti’nin tanındığı ve isminin Yeşilçam’ın ilk erotik film oyuncusu olmasını sağlayan film ”Beş Tavuk Bir Horoz” filmidir. Seyyal Taner, Mine Mutlu, Münir Özkul, Nebahat Çehre, Zeki Alasya, Fatma Belgen gibi yıldız isimlerin yer aldığı filmde Serdengeçti, Kazım rolünü canlandırır. Sosyetenin tanınış isimlerinden fabrikatör Vehbi Beyin köşkünde hizmetçilik yapmaya başlayan ve bir muayene sonrası cinsel gücü çok olduğu anlaşılan ve Kazım’la beraber olmak isteyen sosyetik güzellerin hikayesinin anlatıldığı filmde komedi – erotik ikilisi kullanılmıştır. ”Beş Tavuk Bir Horoz” filmi , 1974’te Oksal Pekmezoğlu’nun İtalyan oyuncu Lando Buzzanca’nın “Erkek Dediğin Böyle Olur” serisinden kopyalayarak çekilmiştir.

 

 

Sermet Serdengeçti, Yeşilçam’ın İlk Seks Yıldız Unvanı Aldı

Erotik filmlerin aranan adamı haline gelen Serdengeçti daha sonra ki yıllarda Tokmak Nuri, Yok Deveni Başı, Şimdi Sıra Kimde, Anahtarı Bendedir, Ah Bu Kadınlar gibi 15 erotik filmde yer almıştır. Sermet Serdengeçti, 1976 yılında Yeşilçam seks güldürü dalında en iyi oyuncu ödülünü aldı.

Genç Yaşta Aramızdan Ayrıldı

Sermet Serdengeçti artık sinemaseverlerin tanıdığı bir isim olmuştu. Erotik filmlerin en aranan ismi olmayı başaran Serdengeçti’nin bu başarısı uzun sürmedi ve talihsiz bir kaza onu aramızdan aldı. 1976 yılında gece geç saatte eğlenceden dönen Sermet Serdengeçti, annesi ve iki kişinin daha içinde bulunduğu otomobil Yeşilköy sahil yolunda denize uçar. Kazada Sermet Serdengeçti, annesi ve arkadaşı olmak üzere üç kişi hayatını kaybeder. Sermet Serdengeçti’nin cenazesi Vikipedi kaynağına göre göre büyük bir kalabalık. bir magazin dergisi olan ”Pazar” dergisinin 06.01.1977 tarihli 1059. sayısında Sami Başaran imzasıyla çıkan yazıda parmakla sayılacak kadar az kişinin katıldığı grup tarafından toprağa verildi.

Kullanılan Kaynaklar

Sinematürk

Vikipedi

Türk Nostalji

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.