Nerde O Eski Komşuluklar Dedirten Film: Kamil Abi

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 16 Şubat 2020 Kategori: 1961-1970 FİLMLERİ / Bir Film Hakkında
Nerde O Eski Komşuluklar Dedirten Film: Kamil Abi
Paylaş:

Kamil Abi. Okuyucularımıza belki ismi çoğu kimse tarafından duyulmamış, izlenmemiş olan ancak izlediğiniz zaman gerçekten çok seveceğiniz, sizi eskilere götüren bir filmden bahsedeceğim. 1964 yapımı olan Yavuz Yalınkılınç’ın filminde Ulvi Uraz başrolde.

Özlenen mahalle kültürünü izleyiciye aksettiriyor

Kamil Abi, İstanbul Topkapı’da çekimi gerçekleşmiş, mahalle kültürünü, mahalle dayanışması, komşuluk ilişkileri kavramlarını o kadar içten bize aksettiriyor ki o günleri özlüyor insan. Komşuların birbirlerine yemek götürmeleri, ayak üstü de olsa hal hatır sormaları, evden çıkmayan komşusunu merak edip ”Komşum hasta mı, öldü mü” deyip kontrol etmesi, zor durumda olan komşularına el birliğiyle yardım etmeleri, anlaşamayan karı kocaların kavga etmek yerine bir büyüğüne gidip ondan akıl almaları… Demek ki o zamanlarda mahalle kültürü dedikleri buymuş demekten kendini alamıyor. Şundan emin olun film bittikten sonra insanın 1960’lı yıllarda yaşayası geliyor. Yine film sayesinde 1960’lı yıllara ait ahşap evlere, eğri büğrü boş sokaklar, insanların giyiniş tarzları, hıdırellez eğlenceleri, çocukların oynadığı çekik çomak oyunu, meyhane kültürü, dönemin külüstürleşmiş arabaları görme şansımız oluyor.

Akşam oldu yine bastı kareler

Mahallede ki insanlar gariban hadi bilemedin orta halli sade insanlardan oluşmuş. Kamil Abi’den başlayalım. 24 yıl önce sebebini filmin sonunda öğreneceğimiz bir nedenden dolayı kundakta ki çocuğuyla beraber ailesini terk etmiş, tek başına yaşayan, mahallenin çok sevdiği, saygı gösterdiği, hal hatır sormadan önünden geçmediği biri. Her akşam meyhaneye gider, aynı bardakla bir tek kadeh içkisini içer ve saat tam tamına altıda meyhaneden çıkar. O kadar dakik ki Kamil Abi’nin meyhaneden çıkış saatini tüm mahalleli bilir ve geri kalmış saatlerini ayarlardı. Çok neşeli, mahalle sakinlerine şaka yapan, evine giderken tavuklara yem atan, çocuklara simit alan bir adam Kamil Abi. Hele bir şarkısı var ki . Kafası hafif çakır oldu mu hemen o şarkıyı söylemeye başlar:

Akşam oldu yine bastı kareler

Gitme yavrum seni aslan pareler

Delik deşik sinemde ki yareler

Gitme yavrum seni aslan parçalar

Hafız Saadettin Kaynak’a ait bu musiki Kamil abinin musikisi olmuştur artık. Ağzından hiç düşürmediği ağızlıkla içtiği sigarası ile ağır adımlarla evine gider Kamil Abi.

Hepsi tanıdığımız, bizden biri insanlar

İşçi Yaşar, bekçi Hasan karısı Güllü, kızı Gülizar, Maruf Bey, Komser Yılmaz ve annesi, Monşer Suat ve karısı Neriman, Debriyaj Rıza ve sürekli kavga ettiği karısı Aysel, Takoz Ali. Debriyaj Rıza rolüyle  Ahmet Tarık Tekçe’yi göreceğiz. Rıza ve karısı Aysel mahallenin maskotlarıdır. Sürekli didişip durular ancak birbirlerini de çok severler. Rıza’nın en meşhur lafı ise ” Kadının en iyisi 6 ay yaşar bizimkisi 6 yıldan beri ölmedi. Ey Azrail. Sende mi emekliye ayrıldın”. Rıza’nın en büyük hayali 61 model Chevrolet almaktır. Bu yüzden her hafta toto oynar. Takoz Ali’de (Ersun Kazançel) Rıza’nın külüstür minibüsünde muavinlik yapar. En büyük hayali kendi arabasına sahip olmaktadır. Annesiyle yaşayan Takoz Ali’nin odasında park yapmak yasak levhası, duvarlarında araba afişleri ve bir tabela üzerine yazılmış ”El frenini çekmeyi unutma” yazısı bulunmaktadır.

Çok derine inip bu yazıdan sonra filmi izlemek isteyenler için filmin büyüsünü bozmadan, çok detaya inmeden biraz da konusuna değinelim. Kamil Abi, yıllar önce ailesini terk etmiş, tek başına yaşayan, mahallenin çok sevdiği abisidir. Bir gün evine Rüzgar Nuri ( Turgut Özatay )isimli bir kanun kaçağı sığınır ve silah zoruyla Kamil Abi’nin evinde saklanmaya başlar. Kamil Abi, bu kanun kaçağını ihbar etmek ister ancak Nuri’nin boynunda ki kolyesinden yıllar önce terk ettiği oğlu olduğunu anlar. Oğluna kendini tanıtmadan kurtarmak ve kanuna teslim etmek için elinden geleni yapacaktır.

Filmi bulmak zor değil. Youtube’de de yayınlanmaktadır. İçinizi ısıtacak bir film izlemek istiyorsanız Kamil Abi tam size göre.

 

Hulusi Yağcı

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.