Yarasa Adam Bedmen

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 7 Mart 2020 Kategori: 1971-1980 FİLMLER / Bir Film Hakkında / Fantastik / Yeşilçam Filmleri
Yarasa Adam Bedmen
Paylaş:

Yarasa Adam Bedmen. 1973 yapımı Savaş Ekici, Günay Kosava yapımı fantastik Türk filmi. Filmde Yarasa Adam olarak Levent Çakır rol almaktadır.

Filmi anlatmaya afişiyle jeneriğini karşılaştırarak başlayalım. Filmin afişinde Betmen, jeneriğinde Bedmen olarak ifade edilmiş. Bu filme sadece fantastik Türk filmi demek yanlış olacak. Filme fantastik-erotik film olarak adlandırmak daha iyi olacak. Çünkü  ileri derecede erotik sahneler var. Sansüre uğrayıp kesilmeden, Zerrin Egeliler, Dilber Ay’ın filmleri gibi erotik sahneler çok fazla. Erotik sahneler diyorum ki kadın oyuncular anadan üryan sevişiyorlar. Özellikle göğüslerini sergilemekten hiç kaçınmamışlar.

Filmde Görevimiz Tehlike ve James Bond’un izlerini görebiliyoruz. Kahramanımız Yarasa Adam’a görev verilirken aynı Görevimiz Tehllike dizisinde olduğu gibi görevleri bir banda kaydedilmiş bir ses kaydıyla iletilmektedir. Yarasa Adam, gözlerden uzak bir yerde kendisine gönderilen ses kaydını dinlemekte ve görevini öğrenmektir. Görevimiz Tehlike dizisinde kahramanlarımıza görevlerini bildirildikten sonra ”Bu ses kaydı kendi kendini beş saniye içinde yok edecektir” uyarı sonrası bir toz duman oluşur ve ses kaydı imha olurdu. Yarasa Adam filminde ses kaydı kendi kendine yok olmayıp yok etme görevi Yarasa Adam’a verilmiştir. Yine filmde kulaklarımızın aşina olduğu James Bond film müziklerini de duymaktayız.

Yarasa Adam Bedmen ve arkadaşı Robin, yeni görevlerinde bir sigorta şirketine adam başı bir milyon liraya hayat sigortası yaptırılmış kişilerin tek tek öldürülmesi ve öldürülen kişilere sigorta şirketinin para ödemesiyle şirket batma derecesine gelir. Şirket, Yarasa Adam ve arkadaşı Robin’den yardım isteyip sigortalı kişileri öldüren çetenin yakalanmasını istemektedir.

Filmde Görevimiz Tehlike ve James Bond esintilerine yer verilmiş

Filmde görmenizi tavsiye ettiğim kavga sahneleri var. Filmin 11. dakikasında Yarasa Adam ve arkadaşı Robin, bir odanın içinde kavga antrenmanları yapıyorlar. Kahramanlarımız odanın içinde parende atıp anlam veremediğim dans figürü gibi garip garip hareketler yapıp ısınıyorlar. Sonra birbirleriyle kavga etmeye başlıyorlar. Yara Adam’ın yumruğu daha arkadaşının yüzüne varmadan arkadaşı kendini yere atmaları, eskiden çocukları oynadığı birdirbir oyunundaki gibi eğilip birbirlerinin üstünde atlamaları görülmeye değer. Yine Yarada Adam ve arkadaşı Robin, düşmanlarıyla kavga sahnelerimde de çok ilginç ve bir o kadar komik aksiyon sahneleri var. Çete üyeleri bir odaya giriyorlar, belli ki çekimler daha başlamadan önce duvarların kenarında, üzerine çıktıkları eşyaların üzerinde hazır bekliyorlar ki çete elemanları içeriye girmez girmez uçarak adamların tepelerine atlıyorlar. Yarasa Adam ve arkadaşının görülmeye değer bir diğer hareketleri de iki ellerinin parmaklarını iç içe geçirip arkadaşının avucuna basıp parende atmaları ve adamların tepelerine uçmaları. Sirk gösterilerinde ki akrobatların gösterileri gibi bir kavga sahnesi çekilmiş.

Yine filmde görülmeye değer ve çok güleceğiniz bir sahnede Yarasa Adam ve arkadaşının kostümleriyle araba içinde tur atmaları. Hayır bir göreve gitseler aklım alacak ancak normal bir gezinti sırasında kostüm giymeleri seyirciyi epey güldürür.

Filmde izlenmeye değer bir sahnede Yarasa Adamın nasıl yarasa adam olduğunu anlattığı sahnedir. Yarasa Adam;

‘Kötü ve kötülüklere başından beri bilemediğim bir güç geliyor bana. Yarasa elbisemde kötü adamlara korku veriyor. İyilere yumruklarım lokum, kötülere tekmelerim şekerleme gibidir” diyor. Yarasa adamın kendini tanıttığı o harika sahneyi izlemenizi tavsiye ederim.

Siyanür içme sahneleri dikkat çekici

Filmde dikkatimi çeken bir başka olayda çete üyelerinin liderlerine olan bağlılığı oldu. Ya korkularından ya da gerçekten çok sadıklar ki yarasa adama yakalandıklarında konuşmak yerine ceplerinde taşıdıkları siyanür içerek intihar ediyorlar. Filmde bir de içeceğin içine uyku ilacı atma sahnesi var. Çete kadın, yarasa adamın sevgilinin içeceğine ilaç atıyor. Şimdi burayı iyi okumanızı istiyorum. Üşenmedim tekrar geri sarıp izleyip saydım. 1. saniye, 2.saniye ve 3. saniye de kadın nakavt. Tam üç saniyede o ilaç ne zaman mideye vardı ne zaman kana bulaştı da kadın bayıldı. Gülmemek elde değil.

Yukarıda belirtiğim gibi filmde çok cesur sevişme , spritz sahneleri var. Erotik olmayan bir yeşilçam filminde göremeyeceğimiz kadar ileri derecede erotik sahneler var. Yarasa Adamımız çorap değiştir gibi sevgili değiştiriyor ve kadınların biriyle yatıp biriyle kalkıyor.

Filmi bekli acımazsızca eleştirmiş olabilirim. Fantastik türlerin yeşilçama girdiği dönemlerde furyadan etkilenip çekilmiş bir film. Film için emek verilmiş, para harcanmış ve seyircinin önüne servis edilmiş. Saygı duyarım ama yukarıda bahsettiğim ve aksiyon sahnesi gibi değil de komedi filmi gibi izlediğimiz sahneler çekilirken keşke biraz daha dikkat edilmiş olsaydı, keşke sahneler biraz daha gerçeğe yakın çekilmiş olsaydı da bizde burada eleştirmek yerine kült olmuş bir fantastik yeşilçam filmi diye bahsetmiş olsaydık.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.