Ali Baba ve Kırk Haramiler Filminin Çekildiği Mekan: Yarımburgaz Mağarası

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 19 Şubat 2020 Kategori: Mekanlar
Ali Baba ve Kırk Haramiler Filminin Çekildiği Mekan: Yarımburgaz Mağarası
Paylaş:

Ali Baba ve Kırk Haramiler Yarımburgaz Mağarası

1971 yapımı olan Sadri Alışık, Feri Cansel, Yusuf Sezgin, Kayhan Yıldızoğlu, Hulusi Kentmen, Güzin Özipek gibi isimlerin yer aldığı ”Ali Baba ve Kırk Haramiler” filmi Başakşehir ilçesi sınırlarında yer alan Küçükçekmece Gölü’nün 2 km kuzeyinde yer alan Altınşehir mevkisinde yer almaktadır. Haremilerin evi olarak kullandığı mağara ise Yarımburgaz Mağarası‘dır.

Mağara, 2001 yılında o zaman ki ismiyle Kültür Bakanlığı tarafından ”1. derece arkeolojik doğal sit alanı” kapsamına alınmıştır.

ali-baba-ve-kirk-haremiler-filmi-nerede-cekildi

Filme gelince; Ali Baba, kendi halinde, saf bir adamdır. Hasta karısı ve oğlu Hasan ile birlikte yaşar. Ali Baba, abisi Kasım’ın ayak işlerini yapar. Boş zamanlarında ormanda odun keserek geçimini sağlar. Yine bir gün Kasım’ın ayak işlerini yaparken ülkeyi soyup soğana çeviren Kırk Haremilerin çaldıkları altın, mücevherleri sakladığı mağarayı görür. Kırk Haramiler, mağarayı terk ettiğinde mağaraya girer ve bir çuval altın alır. Kasım, kardeşinin altınları aldığı mağaraya gider. Ancak haramilere yakalanır ve kellesi gider. Haramiler, mağaranın yerini öğrenen Ali Baba’nın peşine düşer.

Masal filmi olan Ali Baba ve Kırk Haramiler filminde, mağaraya girerken söylenen ”Açıl Susam Açıl” kapatırken de ”Kapan Susam Kapan” sözüyle kapanan mağara Yarımburgaz Mağarası’dır.

Yararlanılan Kaynaklar: Aktuelarkeoloji

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.