Trafik Kazasında Ölmekten Çok Korkardı: Trafik Kazasında Öldü

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 18 Şubat 2020 Kategori: Bir Portre
Trafik Kazasında Ölmekten Çok Korkardı: Trafik Kazasında Öldü
Paylaş:

Trafik Kazasında Ölmekten Çok Korkardı: Trafik Kazasında Öldü

Yeşilçam’ın siyah beyaz dönemlerinin kötü karakterlerinden biri olup iri kıyım bir adam olarak karşımıza çıkan Ahmet Tarık Tekçe.  1920 yılında İstanbul’da doğan ve liseyi bitirdikten sonra polis memuru olarak bir süre çalıştı.   Polislikten sonra Denizyolları’nın Camialtı Atölyesi’nde işçi ve Haliç Feneri Nüfus Memurluklarında çalışan Tekçe, mizah yazılarına ilgisinden dolayı içinde ki boşluğu mizah yazılarıyla doldurmaya başlar. Yazdığı mizah eserleri  gazete editörlerin hoşuna gider ve gazetelerinde yer verir.

ahmet tarık tekçe

Erol Taş Gibi O da İzleyiciden Dayak Yedi

Ahmet Tarık Tekçe‘nin ilk sinema filmi 1948 yapımı Tuzak filmidir. Bu filmde başrol oynayan Tekçe, 1953 yılında Ayhan Işık’la oynadığı Vahşi Arzu filminde sergilediği kötü adam tiplemesi çok beğenildi.  Hatta İstiklal Caddesinde kötü adam tiplemesinden dolayı vatandaşlar tarafından dövüldüğü anlatılır. 300’e yakın filmde oynayan Ahmet Tarık Tekçe, Türk halkı tarafından sevildi. Öyle ki adına slogan bile yapılmıştı. ”Kitapsız ilim, Ahmet Tarık Tekçe’siz film olmaz”

Siyaset ve Hapis Cezası

Oyunculuğunun yanı sıra siyasi faaliyetleriyle de ön plana çıkan Tekçe, 29 Mayıs 1960 yılında ki askeri darbede Yassıada’da yargılanan sanıklara veren grubun başını çekmekteydi. Yazar Cengizhan Yurdanur’un ”Aşkı Meşk Etmek” isimli eserinde askeri darbe sonrası Yassıada’da yargılanan Demokrat Partililerin mahkeme salonunda ki duruşmaları sırasında ”sakıtlar, düşükler, alçaklar” şeklinde slogan attığını belirtir. Yine Tekçe, 1952 yılında bir parti başkanı hakkında yazdığı yazıdan dolayı yargılanır ve Paşakapı Cezaevi’nde 13 ay 20 gün hapis yatar.

Film Galasına Giderken Kaza Geçirdi

Tekçe’nin hayatta en çok korktuğu şey trafik kazasında ölmekti. 1964 yapımı olan ve baş rollerinde Orhan Günşiray, Cüneyt Arkın, Filiz Akın, Vahi Öz, Necdet Tosun,  Ahmet Tarık Tekçe  gibi dönemin yıldız isimlerini bir araya getiren Yankesici Kız filmi çekilmişti. Çok ses getiren filmin balosuna gitmek için Türker İnanoğlu, Filiz Akın,  Ahmet Tarık Tekçe, Tekçe’nin eşi Hatice Hanım ve özel şoförleri Yılmaz’ın olduğu ekip özel otomobille yola çıkar. İnanoğlu’nun kullandığı otomobil Karabük yakınlarında kamyona arkadan bindirir. Yaşanan faciada özel şoför Yılmaz olay yerinde hayatını kaybeder. Tekçe’nin eşi Hatice Hanım birkaç kırıkla kazayı atlatır. Türker İnanoğlu ve Filiz Akın’da hafif sıyrıklarla kazayı atlatır. Ancak Tekçe, kafasını çarpmasıyla ağır yaralanır. Durumu ağır olan Tekçe, askeri bir helikopterle Ankara’ya götürülür. Tekçe, 1 hafta sona mücadeleyi kaybeder ve 4 Ekim 1964 yılında hayatını kaybeder. ”Ömrümde en çok korktuğu şey trafik kazasında ölmektir” diye Tekçe, en çok korktuğu şey başına gelir. Filmler artık Tekçe’siz kalmıştı. Yeşilçam’ın kötü adamı Tekçe’nin cenazesi , çok büyük bir vatandaş topluluğu tarafından toprağa verildi.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.