Yeşilçamın Genelev Patroniçesi: Remziye Fırtına

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 6 Mart 2020 Kategori: Bir Portre
Yeşilçamın Genelev Patroniçesi: Remziye Fırtına
Paylaş:

Yeşilçamın Genelev Patroniçesi Remziye Fırtına

Sağ yanağında ki beni, sarı saçlarıyla hatırladığımız, ismi çok kişi tarafından bilinmese de resmi gösterildiği zaman hatırlanıp aklımıza gelecek iki cevap vardır: Yeşilçam filmlerinde ki genelev patroniçesi ve Bombacı Mülayim’in ev sahibi kadın. Evet onun adı Remziye Fırtına

Hayatı hakkında çok fazla bilgi sahibi değiliz. 1 Ocak 1925 yılında doğduğunu ve 56 yaşındayken 4 Mart 1981 yılında öldüğünü biliyoruz. Yeşilçamın emektar oyuncularından olan Remziye Fırtına’yı filmlerde 2-3 dakikalık çok kısa rollerde görürüz. Sinema hayatına 1964  yılında çevrilen Göksel Arsoy ve Belgin Doruk’un baş rol oynadıkları ”Evcilik Oyunu” filmiyle başlamıştır. Sanat hayatında 150’ye yakın filmde rol almıştır.

Dördüncü, beşinci yan rollerde karşımıza çıkar

Remziye Fırtına filmlerde müşteri, hasta kadın, seyirci, misafir, bar kadını, sosyete, köylü kadın, komşu, turist, kumarbaz, dolandırıcı, terzi, çöpçatan, konkenci kadın rollerinde görürüz. Herkesin çekindiği aksi, çirkef kadın rollerini başarılı bir şekilde icra etmiştir. Remziye Fırtına, 1970’li yıllarda erotik filmlerde yardımcı rollerde de yer almıştır.

Ferdi Tayfur‘un ”Huzurum Kalmadı” filminde ki çeşmeden su dolduran dedikoducu Nuriye, ”Nereye Bakıyor Bu Adamlar” filminde Aynalı Remziye, ”Korkusuz Korkak” filminde ki Bombacı Mülayim’in ev sahibi Bedia en çok bilinen rolleridir.

Remziye Fırtına’nın yeşilçam filmlerinde en çok oynadığı rol genelev patroniçesidir. Fırtına’yı genelev patroniçesi olarak gördüğümüz ilk film 1974 yapımı olan Muhterem Nur, Yalçın Gülhan ve Aysun Güven’in başrol oynadığı ”Bacım” filmidir.

Genelev patroniçesi: Remziye Fırtuna

1977 yapımı olan ve Fatma Girik, Kadir İnanır’ın baş rol oynadıkları ”Ana Ocağı” filminde de Remziye Fırtına’yı genelev patroniçesi olarak görürüz. 1970 yapımı olan ve dönemin ünlü şarkıcısı Ercan Turgut ile Canan Perver’in başrol oynadığı ”Yanmışım” filminde de oynamıştır. 1976 yapımı olan Serdar Gökhan ve Perihan Savaş’ın baş rol oynadığı ”Sevdalılar” filmlerinde de Remziye Fırtına genelev patroniçesi olarak karşımıza çıkar. Remziye Fırtına, 1970’li yıllarda Yeşilçam’ı esir alan erotik filmlerde de yine genelev patroniçesi olarak rol almıştır. ”Ahlaksız”, ”Bal Badem”, ”Seven Sevene” gibi erotik filmlerde Remziye Fırtına’nın rol aldığı bazı filmlerdir.

Bombacı Mülayim’in ev sahibi

Cüneyt Arkın’ın bitmek tükenmek bilmeyen dırdırı yüzünden karısını ve evi terk ettiği kaynanası rolünde görürüz. Remziye Fırtına’nın en bilindik filmi de şüphesiz ”Korkusuz Korkak” filminde ki Mülayim’in ev sahibesi Bedia’dır. Kiracısı Mülayim’i kirasını ödemediği için evden çıkartmaya çalışan kadın. Ve dırdırı ile Mülayim’i bezdiren Bedia rolünde de karşımıza çıkar. Bu film, Remziye Fırtına’yı ekranda en uzun süre gördüğümüz filmdir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.