Yılmaz Güney Neden Cinayet İşledi?

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 19 Şubat 2020 Kategori: Bir Portre / Nostalji Haberler / Yeşilçam Anıları
Yılmaz Güney Neden Cinayet İşledi?
Paylaş:

Türk sinemasının ‘’Çirkin Kralı’’ Yılmaz Güney, talihsiz bir olay sonrası 13 Eylül 1974 yılında dönemin Adana ili Yumurtalık ilçesi hakimi Sefa Mutlu’yu tabancayla vurarak öldürdü. Herkesin sevdiği, filmlerini severek izlediği hatta Umut filminde senaryo gereği dayak yediği için hayranlarının tepki gösterdiği Yılmaz Güney’in böyle bir talihsiz olayda yer alması o dönemde en çok konuşulan olay oldu. Kimileri Yılmaz Güney’i suçladı kimileri hakim Safa Mutlu’nun olay anında sarhoş olduğu için savcıyı suçlayanlar bile oldu.

Kanlı Gece

Endişe filminin çekimi için Yılmaz Güney ve set çalışanları Yumurtalık ilçesinde kamp kurdular. Filmin bir sahnesinde kullanılacak silah seslerini kaydetmek için teyp kaydı yaptılar. Ancak Güney, bu silah ses kayıtlarını beğenmedi. Akşam olunca Yılmaz Güney, eşi Fatoş Hanım ve set çalışanları Antepli Sait’in lokantasında yemek yemeye gittiler. Baş komiserlikten hakimliğe geçiş yapan rahmetli Hakim Mutlu’da o lokantada bulunmaktaydı.

Yılmaz Güney, lokantanın açık alanında beğenmediği silah seslerini tekrar teybe kaydetmek istedi. Yılmaz’ın bu istediğini duyan bazı kişiler hakim Mutlu’ya Yılmaz Güney’in niyetini bildirdiler ve ‘’Çirkin Kral burada havaya ateş açacakmış’’ deyince hakim Mutlu’da ‘’ O Çirkin Kralsa bende buranın kralıyım. Burada ateş açarsa onu hemen tutuklarım’’  dedi. Bu konuşmaları yıllar sonra basına açıklayan ise o dönem savcı olan ve daha sonra DYP Adana Milletvekili olan Yalçın Öğütcan. Yılmaz Güney, yanındakilerin ısrarlarına rağmen havaya ateş açar. Aynı mekanda olan hakim Mutlu’da Güney’in üstüne yürür. Güney, bir hareketle hakimin yere düşmesine neden olur. Lokanta sahibi ve çalışanlarının araya girmesiyle hakim Mutlu olay yerinden uzaklaştırılır. Ancak siniri bir türlü geçmeyen hakim Mutlu tekrar lokantaya gelir ve eline geçirdiği demir sandalye ile Yılmaz’ın üzerine yürür. O hengamede Güney’in elinde ki silah patlar ve hakim Mutlu kanlar içinde yere düşer. O dönemin savcısı olan ve Yılmaz Güney ile Sefa Mutlu arasında geçen konuşmaları yıllar sonra basına açıklayan Yalçın Öğütcan olayı şu şekilde anlattı:

‘’Silah sesini duyar duymaz olay yerine vardım. Yerde kanlar içinde yatan hakimi bir otomobile bindirip hastaneye götürdüm. Ancak kurtaramadılar. Tekrar lokantaya döndüğümde Yılmaz, mekândan ayrılmamıştı. Ona ‘’Hakim Sefa Mutlu’yu öldürmekten dolayı sizi tutukluyorum’’ dedim. O da çok efendi bir üslupla ‘’Peki’’ dedi.

Hakim Safa Mutlu

Cinayet sonrası Yılmaz Güney’in yeğeni hakimi ben öldürdüm diyerek karakola teslim olduysa da yalan beyan verdiği ortaya çıktı ve Çirkin Kral tutuklandı.  Yapılan mahkeme sonrası Çirkin Kral 19 yıl hapis cezası aldı.

Yılmaz Güney neden cinayet işledi

Türk Sinemasının Kara Günü

Yaşanan bu olay sadece Yılmaz Güney için değil Türk Sineması için acı bir gündü. En verimli çağında başına gelen talihiz olay sonrası hapis yatacak olan Yılmaz Güney. Daha sonra hapisten kaçacaktır. Çok sevdiği ülkesinden kaçmak zorunda kalan ve gurbet ellerinde sürgün gibi yaşayacaktı. Belki de Türk Sineması’nda bomba etkisi yaratacak bir çok filme imza atacaktı. Yaşadığı hapis hayatı ve yurt dışına kaçmasından dolayı yazdığı ve hayata geçiremediği senaryolar öksüz kaldı.

Kullanılan Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Yorumlar (1 Yorum)

  • Ernur ayse

    Benimde Bogle oylay oldu ama hayir dersen hayir olur ve nasil dusunuyor Ogle geri geliyor afetmek yukarida Allah var yukarida

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.