Rüştü Asyalı Nasıl Keloğlan Oldu?

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 18 Şubat 2020 Kategori: Bir Portre / Makaleler / Nostalji Haberler
Rüştü Asyalı Nasıl Keloğlan Oldu?
Paylaş:

Rüştü Asyalı Nasıl Keloğlan Oldu?

Türk mitolojisinin en eski masallarından olan Keloğlan, Türk-Altay mitolojisinde ismi geçen masalsı bir karakterdir. Yoksul bir koca karının oğlu olan ve babası hakkında hiç bahsedilmeyen Keloğlan halkın içinden biri olan mert, tembel, cömert, kızların saçlarıyla dalga geçtiği ancak kurnaz bir karakterdir. Girdiği mücadelelerden alnın hakkıyla çıkmayı bilmiş, boyundan büyük sorunların hakkından kıvrak zekasıyla hakkında gelmesini bilen bir karakter olarak karşımıza çıkar.

En eski Türk masalı olan Keloğlan, Türk sinemasına ilk olarak karşımıza 1965 yılında çıkar. Öztürk Serengil, Keloğlan olarak Türk seyircisiyle buluşur. İkinci Keloğlan denemesi de 1971 yılında karşımıza çıkar. ”Keloğlan ve Yedi Cüceler” ismiyle Sami Hazinses’i Keloğlan olarak görürüz.

İlk Keloğlanlarımız Öztürk Serengil ve Sami Hazinses

Ancak her iki filmde Rüştü Asyalı‘nın canlandırdığı Keloğlan filmi kadar tutulmadı. Rüştü Asyalı’nın Keloğlan filmi Türk izleyicileri tarafından çok sevilince filmin beşinci serisi çekilmiştir. Rüştü Asyalı’nın Keloğlan rolüyle Keloğlan Aramızda (1971), Keloğlan (1971), Keloğlan’la Cankız (1972), Keloğlan İş Başında (1975), Ben Bir Garip Keloğlanım (1976) filmlerinde yer almıştır.

Rüştü Asyalı nasıl Keloğlan oldu?

1970 yılında Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak göreve başlayan Asyalı, Ankara Radyosu’nda Çocuk Radyosu programında Keloğlan oyunlarını oynadı. Sadece çocukların değil yetişkin insanlarında beğendiği Keloğlan oyunları Rüştü Asyalı’nın Keloğlan filmleri macerasının başlamasına neden oldu. O zamanlar 25 yaşında olan Asyalı, yönetmen Metin Erksan’ın Keloğlan teklifini kabul eder.   Keloğlan tiplemesinin en önemli özelliği adından da anlaşılacağı gibi kel ve bıyıksız olmasıdır. O zamanlar gür saçları olan Asyalı, rolüne bürünebilmek için berber Mustafa Kafalı’nın yolunu tutar. Ustura altına yatan Rüştü Asyalı’nın kısa süre içinde saçları ve bıyığı tamamen kazınır. Film çekimi aylarca süreceği içinde set dışında kullanmak içinde kendine bir peruk alır. Rüştü Asyalı’nın Keloğlan macerası başlamış olur.

rustu-asyali

rustu-asyali rustu-asyali

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri
Çanakkale Muharebeleri
Çanakkale Muharebeleri 28 Mayıs 2021
Neşeli Günler
Neşeli Günler 16 Şubat 2020
Toto Ali Milyoner
Toto Ali Milyoner 23 Şubat 2020

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.