Müslümanlığı Seçen Kadın: Figen Say

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 17 Şubat 2020 Kategori: Nostalji Haberler
Müslümanlığı Seçen Kadın: Figen Say
Paylaş:

Figen Say

Aslen Ermeni olan ve gerçek adı Meri Özbıyıklıyan olan Figen Han, 4 Mayıs 1946 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Oyuncu olmak en büyük hayaliydi. Bu hayali için lise tahsilini bile yarıda bıraktı ve 1965 yılında ki Artist Dergisi’nin yarışmasına katıldı. Sonuç: Meri Özbyıklıyan’ın hayali gerçek olmuştu. Yarışmada birinci gelen Bıyıklayan için artık şöhret kapıları açılmıştı. İlk filminde Yeşilçam’ın yıldızları olan Cüneyt Arkın Yılmaz Köksal ile Horosan’ın Üç Atlısı filminde yer aldı.

”Din değiştirip Müslümanlığa geçmem konusunda gereken işlemlerin yapılmasını istiyorum” şeklinde yazdığı dilekçesini İstanbul Emniyet Müdürlüğü Birinci Şube Müdürlüğüne teslim etti. İsminin de Figen Say olmasını istiyordu. Şube müdürü, dilekçeyi İstanbul Vilayetine gönderdi. Dilekçe onaylanıp geri gelecekti. Bu zaman diliminde şube müdürü niçin Müslüman olmak istediğini sordu. Say ” Ben kalben Müslümanlığı daha önceden de sevmiştim. Ezan sesleri beni her zaman tesiri altına alırdı. İstanbul’da ki camileri gezdiğimde hiç bir mabette duymadığım hazları duyuyordum. Daha çocukken camilerin renkli pencerelerinden süzen ışıklar beni cennetin sonsuzluklarına götürecekmiş gibi hissederdim. Kısmet bugünmüş” Evet kısmet o günmüş. Belki aile baskısı belki çevre baskısı belki de yıllarca mensubu olduğu dini terk etmek zor olacaktı. Ancak huzuru İslam dininde bulacağına inanan Say kararını vermiş Müslüman bir kadın olarak kalan ömrünü tamamlamak istemiş.

 

Dilekçe onaylanır ve Figen Say İstanbul Müftülüğüne doğru yola çıkar. İstanbul Müftü Muavini Ali Fikri Yavuz önce Say’a kısaca İslam dinin anlattı. Say, Müftü Muavinin takip ederek Kelime-i  Şehadet getirerek Müslüman olur.

Kaynak: Kutlu Ertuna/ Ses Dergisi/9 Aralık 1967

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.