Türk Sinemasında Bir Dönemi Bitiren Film: Kanun Namına

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 19 Şubat 2020 Kategori: 1951-1960 FİLMLERİ / Bir Film Hakkında / Makaleler
Türk Sinemasında Bir Dönemi Bitiren Film: Kanun Namına
Paylaş:

Kanun Namına

1914 yılında Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı isimli belgesel filmiyle başlayan Türk Sineması 1952 yılına kadar öyle bilinen bir ismi yoktu. Yeşilçam kavramı ise 1952 yılında ortaya çıktı. 1952 yılından önce Türk Sinema dönemine bir isim vermek gerekirse Tiyatrocular Dönemi diyebiliriz. Çünkü o tarihe kadar çevrilen Türk filmlerinde genellikle Muhsin Ertuğrul‘un kurduğu Şehir Tiyatrosu oyuncuları oynadı. İlk yıllarda çevrilen filmlere baktığımızda Bedia Muvait, Nurettin Şevkati, Muhsin Ertuğrul, Behzat Budak, Galip Arcan, Hüseyin Kemal Gürmen, Hakkı Necip Ağrıman, Neyyire Ertuğrul, Emin Beliğ gibi  tiyatrocu oyuncuları görmekteyiz. 1952 yılından önceki kısaca özetlemek gerekirse oyuncu olabilmek için mutlaka tiyatro eğitimi alınması gerekiyordu.

İlk Yeşilçam Filmi: Kanun Namına

Yıl 1952 yılına geldiğinde Ömer Lütfi Akad’ın yönetmen olarak imza attığı ve başrollerinde Ayhan Işık, Gülistan Güzey, Muzaffer Tema, Nubar Terziyan, Saadettin Erbil gibi isimlerin rol aldığı Kanun Namına filmi, Tiyatrocular Döneminin sona ermesine ve Yeşilçam Dönemi’nin başlamasına neden oldu. Diyebiliriz ki ilk Yeşilçam filmi Kanun Namına filmidir.

Ayhan Işık, Türk Sinemasında Bir Dönemin Bitmesine Neden Oldu

Peki bu filmin ne özelliği var da Tiyatrocular Dönemi’nin bitmesine neden oldu? Baş nedeni Ayhan Işık‘tır. Yukarıda belirttiğimiz gibi o döneme kadar sinema filmlerinde tiyatro kökenli oyuncular yer alıyordu. Ancak Ayhan Işık tiyatro kökenli bir oyuncu olmayıp Yıldız Dergisi’nin düzenlediği Artist Yarışması’nda birinci gelmiş ve tiyatro kökenli olmayan biri olarak sinema filminde oynamıştır. Tabi Ayhan Işık’ın filmde oynaması bazı tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Tiyatro kökenli olmayan birinden oyuncu olmaz, bir kısım olur şeklinde ikilemler olmuştur. Ancak şu bir gerçek ki tiyatro kökenli olmayan Ayhan Işık, bu filmde çok büyük bir başarıya imza atmıştır. Böylece Yeşilçam Dönemi başlamış oldu.

Yeşilçam Dönemi’nin başlamasıyla tiyatro kökenli olan Hülya Koçyiğit, Kartal Tibet, İzzet Günay gibi isimlerde sinemaya geçiş yapmışlardır. Sonuç olarak Kanun Namına filmi Türk Sineması’na yeni bir soluk, yeni bir imaj kazandırmış oldu.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.