Yeşilçam’da Perdenin Arkasında ki Ses: Belkıs Özener

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 26 Şubat 2020 Kategori: Bir Portre / Yeşilçam Müzikleri
Yeşilçam’da Perdenin Arkasında ki Ses: Belkıs Özener
Paylaş:

Yeşilçam’da Perdenin Arkasında ki Ses Belkıs Özener

Yeşilçam filmlerinde yıldız oyuncuların seslendiği şarkıların arkasında hep o vardı. Yeşilçam’ın görünmeyen gizli yıldızıydı. O, yeşilçam’da perdenin arkasında ki sesti. O Belkıs Özener‘di.

Ablası ”Taş Bebek” Gönül Yazar’dır

28 Mart 1940 yılında İzmir’de dünyaya gelen Özener’in babası Türk, annesi Yugoslav göçmeniydi. Belkıs Özener’in ablası da ”Taş Bebek” Gönül Yazar‘dır. Ablası Gönül Yazar gazinolarda çalışmaya başlar. Anne ve babası boşandığı için ablasıyla beraber yaşayan Özener, ablasının çalıştığı gazinolarda keman sesleriyle büyüdü. Belkıs’ta mesleğini seçmiş ve ablası gibi şarkıcı olacaktı. Hatta ablasından bu yüzden dayak bile yedi. Ama o müziğe aşıktı ve şarkı söylemesini çok seviyordu. 16 yaşındayken Tepebaşı’nda sahneye çıktı. Sahnelerin tozunu yutmuştu bir kere.

16 Yaşında Sahneye Çıktı

Yıl 1955. İstanbul’da düzenlenen bir ses yarışmasına katılır ve birinci gelir. Daha 15 yaşında birinci gelen bu kız dönemin yıldız isimlerinden musiki dersleri aldı. Kimler yoktu ki bu isimler arasında. Perihan Altındağ, Hamiyet Yüceses, Selahattin Pınar, Zeki Müren… 19 yaşındayken gönlünü kaptırdığı iş adamı Rauf Köksalan’la evlendi. Eşi ölene kadar 27 yıl evli kaldı. 3 çocuğu olan Özener, 1955 yılında Yeşilçamla tanışır. Bu tanışmadan sonra bir daha da Yeşilçam’dan ayrılamaz.

Yeşilçam Yıldızlarına Sesini Verdi

Belkıs Özener, yeşilçam filmlerine sesiyle hayat verdiği kadar yeşilçam filmlerinde de boy göstermiştir. 1956 yılında Yılmaz Duru, Neriman Köksal, Nazım İnan’ın başrol oynadığı Şeyh Ahmet’in Gözdesi filminde rol alır. Özener’in bir diğer oyunculuk deneyimini yaşadığı film 1957 yapımı olan Saz ve Caz filmidir. ablası gibi müziğe gönül veren Özener, sahne yerine yeşilçam filmlerinde ki yıldızların yerine şarkıları seslendirmişti. Hani Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın gibi yıldızlar filmlerinde şarkı söylüyorla ya. İşte o şarkıların hepsini Belkıs Özener seslendirmiştir.

En Çok Türkan Şoray’ı Seslendirdi

Belkıs Özener’in sesiyle can verdiği ilk filmi 1962 yapımı Sokak Kızı filmidir. Filmde Fatma Girik’in söylediği şarkıları seslendirmiştir. 1967 yapımı olan ve Türkan Şoray ile Ediz Hun’un başrol oynadıkları filmde Türkan Şoray’ın söylediği şarkıları seslendirmiştir. Kimlerin yerine filmlerinde seslendirme yapmadı ki. Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Filiz Akın, Esen Püsküllü, Zeynep Aksu, Bahar Erdeniz, Necla Nazır, Hale Soygazi, Sema Özcan, Selda Alkor… Belkıs Özener’in sesiyle şarkılarını canladırdığı en fazla filmde Türkan Şoray’ı seslendirmiştir. Belkıs Özener’in sesiyle hayat verdiği filmlere şöyle bir göz atarsak;

Türkan Şoray: Kara Gözlüm, Şenlik Var, Artık Sevmeyeceğim, Ayşem, Ağla Gözlerim, Tatlı Nigar, Cevriyem, Gelin Çiçeği, İki Süngü Arasında, Güllü Geliyor, Buruk Acı, Aşk Mabudesi, Çile, Unutulan Kadın, Ateş Parçası, Kölen Olayım, Mavi Eşarp…

Hülya Koçyiğit: Son Hıçkırık, Beyoğlu Güzeli, Senede Bir Gün, Son Hıçkırık, Yarın Ağlayacağım, Güller ve Dikenler, Kızım ve Ben, Kızıl Vazo, Boş Çerçeve, Sezercik Yavrum Benim, Yalan Yıllar, Bütün Anneler Melektir, Sevemez Kimse Seni…

Filiz Akın: Benimde Kalbim Var, Fadime, Emine, Sabah Yıldızı, Karlı Dağdaki Ateş…

Fatma Girik: İki Ruhlu Kadın, Evlat, Solan Bir Yaprak

Hep sesini duyduğumuz ancak kendisini çok fazla göremediğimiz Belkıs Özener. Büyük haksızlıklar yapılmıştı kendisine. Öyle ya 40 yıl sesini verdiği yeşilçam film  jeneriklerinde ismi bile geçmemişti. Belki bir çok ödülü vardı ama kalbi kırıktı. En son 2016 yılında 7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ”Emek Ödülü”ne layık görüldü. Özener, 2006 yılında ”Belkıs Özener: Sahibinin Sesinden” isimli 25 parçadan oluşan yeşilçam filmlerinde söylediği şarkılardan oluşan müzik albümünü çıkardı.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.