Melih Kibar ve Yeşilçam

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 17 Şubat 2020 Kategori: Yeşilçam Müzikleri
Melih Kibar ve Yeşilçam
Paylaş:

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi bestecileri arasında yer alan Melih Kibar, bestelediği şarkılarla Türk müziğinde kült isimler arasında yerini almıştır. Onun besteleriyle bir çok sanatçının yıldızı parlamış, daha önce isimleri duyulmamış bu sanatçılar Melih Kibar besteleri sayesinde tanınmıştır. Erol Evgin’in seslendirdiği Sevdan Olmasa, İşte Öyle Bir Şey, Bir Tanem Söyle şarkılarının yanı sıra Çoban Yıldızı, Sucu Çocuk, Yadigar gibi kült olmuş daha nice şarkıları vardır.

Melih Kibar’ın Türk müziğine katkılarının yanı sıra Yeşilçam filmleri için yapmış olduğu müziklerde vardır. Hemde öyle böyle besteler değil. Yıllanmış şarap gibi yıllar geçse de bestelerinin tadı damağımızda durmaya devam ediyor. Gelin hep beraber Melih Kibar’ın Yeşilçam filmleri için bestelediği, taktir-e şahan müziklerine bir göz atalım.

Kemal Sunal Filmlerinde Melih Kibar İmzası

Kemal Sunal ve Perihan Savaş’ın rol aldıkları 1985 yapımı ”Keriz” filminin müziği usta sanatçıya ait. Yine Kemal Sunal’ın cimri, parasını ailesine bile koklatmadığı ”Varyemez’‘ filminin müzikleri de usta müzisyen Melih Kibar’a aittir. Şener Şen, Nevra Serezli, Erdal Özyağcılar, Necati Bilgiç gibi usta isimlerin yer aldığı, Şener Şen’in çapkınlık hikayelerinin anlatıldığı ”Aşık Oldum” filminin müzikleri de Kibar’a aittir.

keriz film

Bizim Aile Filminin Müzikleri Melih Kibar’ın Elinden Çıktı

Gelelim en baba müziklerden birine. Bir Ertem Eğilmez şaheseri olan Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Ayşen Gruda, Itır Esen, Şener Şen gibi muazzam bir kadroyla çekilmiş ‘‘Bizim Aile’‘ filmi. O filmde fabrika işçisi Yaşar Usta’nın gelini Alev’in babası zalim fabrikatör Sait’in kıtıgilli evraklar hazırlatıp o aileyi evinden atması, ailenin parkta yaşamaya başladığı sahnede çalan duygusal müzik , filmin başlarken jeneriğinde çalan hareketli müzik,  çocukların tuvalet kapma sırasında çalan müzik, yıllardır koca arayan ve sonunda Şener ile evlenen Feride’nin düğün gecesi çalan müzik, Feride’nin ailesiyle vedalaştığı tüyleri diken diken eden müzik, Ferit’in başta bir türlü kabullenmediği ve filmin sonunda Yaşar Usta’ya herkesi ağlatan ”Baba” dediği o sahnede çalan müzik ve filmin sonunda mutlu sonla biten sahnede çalan müzik. İşte bu müziklerin babası da Melih Kibar ustadır.

Meğer Namusluymuş Namussuz

namuslu film

Hani o namuslu veznedarı soydular da şirketin tüm parasını çaldılar. Garibim Ali Rıza ne kadar da soyuldum dese de kimsenin inanmadığı, paraları kendisinin çalmadığına kendi ailesine bile inandıramadığı, basit bir memur diye mahallenin bakkalı, kasabının bile hor gördüğü namuslu veznedar Ali Rıza. Namuslu filminden bahsettiğimizi tahmin etmişsinizdir. O filmin tüm müzikleri de Melih Kibar’ın elinden çıkmıştır.

Sezer İnanoğlu, Perihan Savaş, Adile Naşit, Aydemir Akbaş, Nevzat Okçugil gibi oyuncuların yer aldığı Ülkü Erakalın filmi olan ”Bitirimler Sınıfı” filminin de müziklerini Melih Kibar yapmıştır.

Biz Çok Güzel Bir Aileyiz

bizim aile film

Gelelim bir Melih Kibar efsanesi müziğine daha. Yine bir Ertem Eğilmez imzalı Münir Özkul, Adile Naşit, Itır Esen, Ayşen Gruda, Şevket Altuğ, Mahmut Hekimoğlu, Mahmut Cevher… gibi dev bir kadronun bir araya geldiği ”Aile Şerefi” filmi. Hadi gelin biraz filmi hatırlayalım. Sofra başında ailenin büyük çocuğu Hasan’ın mahallenin efendi çocuğu Mustafa’nın kız kardeşi Zeynep’e talip olduğunu ailesine açıkladığı , evin kızı Ayşe’nin hamile olduğunu açıkladığı, evin okuyan tek çocuğu Selim’in Tıp balosuna gittiği, küstah Fehmi Beyin küstah bir şekilde kız isteme sahnesi, Sucu Rıza ve karısı Emine’nin Fehmi’nin adamlarından dayak yemesi ve bir bankın üzerinde birbirlerinin yaralarını temizlemesi, sizi bilmem ama beni en çok etkileyen ve her izlediğimde tüylerimin diken diken olduğu Sucu Rıza’nın emektarı Yadigar’ın öldüğü, evin damadı Zihni’nin Sucu Rıza’dan yediği tokat, Oktay’ı öldürmekten dolayı hapis yatan ve yıllar sonra hapisten çıkan Rıza’nın ailesiyle buluşma sahneleri. İşte hüzünlendiren bu sahnelerde çalan müziklerin bestecisi Melih Kibar ustadır.

Turşu suyunun iyisi limondan mı yapılır sirkeden mi?

Huysuz Kazım Bey ve Saadet Hanım, bir baltaya sap olamamış hayatı palavra sıkmakla geçen Ziya, yıllarca babasız yaşayan Zeynep, Tuncay, Mehmet, yıllarca anne özlemi yaşayan Ömer, Yaşar, Ahmet, dört koca eskiden ve gözünü Kazım Efendi’ye diken Sıdıka Hanım, yine evde kalmış ve Ziya ile evlenmeyi hayal eden Nilgün, Saadet Hanım’a yıllardır talip olan sarhoş Nazif Efendi. Yeşilçam’ın efsane filmleri arasında yer alan Neşeli Günler filminin tüm müzikleri de Melih Kibar’ın elinden geçmiştir.

Hem neşelendiren hem hüzünlendiren melodi

Ve bombayı sona sakladım. İnek Şaban, Damat Ferit, Güdük Necmi, Kel Mahmut, Badi Ekrem, Domdom, Hafize Ana, Kapıcı Veysel, müfettiş Hüseyin Şevki Topuz,  Tulum Hayri, Hayta İsmail, Paşa Nuri, Akil Hoca… Şampiyon Ligi kadrosu gibi bir kadroyu bir araya getiren bir Ertem Eğilmez efsanesi olan Hababam Sınıfı. Filmin müziğini hepimiz biliyoruz. Ancak Melih Kibar ustanın film için bestelediği müziğin inceliği, ağır ve hızlı ritimde çalındığında aynı müzikten hem duygusallaşacağız hem de kanımız kaynayacak. Aynı müzikten iki farklı duygunun ortaya çıkması her besteciyim diyen her babayiğidin harcı değildir. Ben böyle bir adamın önünde saygıyla eğilirim.

İyi ki Varsın Usta…

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.