Karaoğlan’nın Yazarı: Suat Yalaz

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 3 Mart 2020 Kategori: Bir Portre
Karaoğlan’nın Yazarı: Suat Yalaz
Paylaş:

Karaoğlan’nın Yazarı Suat Yalaz Hayatını Kaybetti

Kartal Tibet’le tanıdığımız ”Karaoğlan” çizgi romanının yazarı Suat Yalaz hayatını kaybetti.

Karaoğlan çizgi romanını Türk halkına tanıtan ve Karaoğlan, Camako gibi karakterlerinin yaratıcısı olan Yalaz, Karaoğlan karakterini yapımcı, senaryo ve yönetmen olarak yedi kez sinemaya aktardı. 1932 yılında Kırşehir ilinin Çiçekdağı ilçesinde dünyaya gelen Yalaz ilk karikatürünü 16 yaşındayken Erciyes Postası gazetesinde yayınlandı.                            ,

Güzel Sanatlar Akademisi mezunu olan Yalaz, 1960 yılında çizdiği Karaoğlan çizgi romanı Akşam Gazetesi’nde yayınlandı. Karaoğlan tiplemesinin çok sevilmesiyle çizgi roman yeşilçam filmlerine ilham oldu. ”Altay’dan Gelen Yiğit”, Baybora’nun Oğlu”, ”Karaoğlan Camoka’nın İntikamı”, ”Bizanslı Zorba”, ”Karaoğlan Yeşil Ejder”, ”Camoka’nın Dönüşü”, ”Şeytan Kalesi” ve ”Karaoğlan Şeyhin Kızı” filmlerinin yapımcısı, senaristi ve yönetmeni olarak çalıştı.

Yeşilçam piyasasında Karaoğlan karakteriyle sekiz film yapan Yalaz, Karaoğlan karakterini yurt dışına taşıyıp Fransa’da 7 yıl boyunca yayınlattı. Suat Yalaz‘ın yarattığı Karaoğlan karakteri PTT tarafından da 2006 yılında 4 dizilik pul koleksiyonu olarak bastırıldı.

Suat Yalaz, kalp rahatsızlığı dolayısıyla 2 Mart 2020 yılında 88 yaşında hayatını kaybetti.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.