En Başarılı Türk Western Filmi: Çeko

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 22 Şubat 2020 Kategori: 1961-1970 FİLMLERİ / Bir Film Hakkında / Western
En Başarılı Türk Western Filmi: Çeko
Paylaş:

En Başarılı Türk Western Filmi Çeko!

Çeko. Türk Sineması’nda çekilmiş en başarılı western filmi. En iyi western filmi diyorum ki bunun nedeni şüphesiz Yılmaz Köksal‘dır. Yılmaz Köksal, kovboy rolüne cuk diye oturmuş. Film her ne kadar Spaghetti Western türünde olsa da sinemamızda çekilen diğer western filmlerinden daha başarılı, Amerikan Western filmlerine daha yakın ve kendini ön plana çıkartmayı başarıyor. Özellikle Çeko sahnelerinde Amerikan Western türünde görmeye alışık olduğumuz başarılı kovboy karakterini bire bir olmasa da yakın bir grafik çizilmiştir.

CEKO

Çeko’nun Başarısının Sırrı

Çeko’nun sinemamızda başarılı olmasında Yılmaz Köksal’ın fiziği özellikleri ve yaşı etkili olmuştur. Ufak tefek boyunun olması, filmin çekildiği tarihte 31 yaşında bir genç olması, hem at üzerinde hem de yerde başarılı akrobasi hareketlerini yapması Çeko’nun başarısını tetiklemiştir. Pire gibi her yere rahatlıkla girip çıkması, at üzerinde ayağa kalkıp düşmanlarının üzerine atlaması, üzerine atladığı düşmanlarıyla beraber yamaçtan yuvarlanması, koşan ata koşarak binmesi, atın üzerinden pencereye atlaması, iple bağlanıp atın arkasından sürüklendirilmesi…

Bu aksiyon sahnelerinde dublör kullanmaması ve aksiyon sahnelerinde ki başarısı Çeko’yu western film listesinin başına alıyor. Bununla beraber bazı sahneleri, yine Amerikan Western filmlerinden görmeye alışık olduğumuz idam sehpasında ki kurbanın, boynundaki ipin uzak mesafeden vurulması, küvette yıkanırken düşmanlarını baskınına uğraması ve jet hızıyla küvete sakladığı silahla düşmanlarına karşılı vermesi, klasik kovboy aşkı sahnelerini de bu filmde görebiliyoruz.

Birazda Filmden Bahsedelim

Kavurucu bir sıcak ve havada akbabalar. Çeko, matarasında ki son yudumu atına içiriyor. Tabi ki sonunda bir hana geliyor. Kana kana hem kendisi su içiyor, hem de atına içiriyor. Burada onu hancı Fernando karşılıyor ”Hoşgeldiniz Sinyor. Çeşit çeşit yemeklerimiz var” diye içeriye davet ediyor. Hana gelen ve aranan 4 haydut Çeko’nun canından çok sevdiği atı almak istiyor. Şöyle bir durum var tabi: “Kovboyların atları kutsaldır, dokunamazsın”. Çeko’da öyle yaptı çekti tabancasını 4 haydutu yere serdi. Atına binip giderken hancı Fernando bağırdı ”Sinyor adınız nedir?”.

Sakin bir ses tonuyla ”Çeko” dedi.

Ramon’un Zulmü

Çeko, eski bir dostu olan ve Ramon’un zulmüne uğrayan çiftlik sahibi Donalveres’in çağrısı üzerine gelmişti bu bilmediği sıcaktan kavrulan kasabaya.  Çiftlik sahibinin genç karısı kocasının mirasını ele geçirmek için Ramon’la işbirliği yapar. Ramon‘a aşıkmış gibi davranır. Ancak onu kullanmaktadır. Genç kadının asıl sevdiği adam Jesy’dir. Çiftlik sahibi  Donalveres, kendisine bir şey olursa hem çiftliğe sahip çıkması hem de zavallı köylülere yardım etmesi için çiftlik dahil tüm mirasını Çeko‘ya bırakmıştır. Bunu öğrenen karısı zavallı adamı öldürtür. Dostunun öldürüldüğün öğrenen Çeko, Ramon’a savaş açar. Ramon karakterinde Erol Taş’ı görmekteyiz. Erol Taş bildiğimiz Erol Taş. Yine kötü adam rolünde. Rolünün hakkını veriyor filmde. Filmde Ahmet Mekin‘den bahsetmesek Mekin’e ayıp etmiş oluruz. Ahmet Mekin filmde Jesy rolünde. Öldürülen çiftlik sahibinin entrikalarla dolu genç karısının aşığıdır. Ancak kadının gerçek yüzünü öğrenir ve Çeko ile iyi dost olup Ramon’a karşı birlikte savaşırlar.

 

Filmin final sahnesi de şaşırtıcı olmuş. Şöyle ki, öldürmediği adam kalmayan ve Çeko’ya akla gelmedik işkenceler eden Ramon’un finalde öleceğini tahmin ediyorsanız yanılırsınız. Çeko, Ramo’nun iki diz kapağından vurarak onu halde bırakır. Ramon, kendisini öldürmesi için yalvarsa da Çeko öldürmez. Ölümün ona mükafat olacağını düşünür ve ömür boyu sürünmesi için onu öldürmeden bırakıp gider.

Çeko: Bir Çetin İnanç Filmi

Bir Çetin İnanç filmi olan 1970 yapımı Çeko filmi çok sevilince ”Çeko Sana Allah Acısın” adında ikinci Çeko filmi çekilir. Ayrıca Çeko filmi, Yılmaz Köksal’ın ilk başrol oynadığı filmdir. Filmin görüntü kalitesi hakkında da birkaç şey söylemek istiyorum. Film, video kaset görüntüleri gibi dalgalı. Bazı sahnelerinde dalgalanmadan dolayı 2 saniye kadar görüntü kaybı yaşanmaktadır. Ancak, Türk Sineması’nın en başarılı western filminin, gelişen teknolojinin nimetleri sayesinde yeniden düzenlenmesi, restorasyon edilip, HD kalitesine getirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.