Yeşilçam’da Cinsiyet Değiştiren Oyuncular

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 18 Şubat 2020 Kategori: Nostalji Haberler / Yeşilçam Anıları
Yeşilçam’da Cinsiyet Değiştiren Oyuncular
Paylaş:

Kadın Kılığına Giren Erkek Oyuncular

Hayranı olduğumuz Yeşilçam’ın bazı yıldız isimleri, belki biraz yadırgasak da kadın kılığında ki rollerle de karşımıza çıkmıştır. Rollerinin haklarını sonuna kadar verdiklerinden hiç şüphemiz yok ama kadınlık ne kadar yakışmış sizlerin takdirine bırakıyorum. Yeşilçam’ın cinsiyet değiştiren yıldızları yazımızda kadın kılığına girmemiş yıldızlarından belki de şimdiye kadar hiç görmediğiniz resimleri paylaşacağız.

 

1- Fikret Hakan: Yeşilçam’ın karizmatik oyuncusu Fikret Hakan’ı kadın kılığına girdiği filmini görünce başta epey bir şaşırmışımdır. ”Sert, karizmatik, kahramanlık filmlerinde boy göstermiş bir sanatçı karizmayı nasıl böyle çizdirmiş olabilir” diye içimden geçirmiş değilim. Ama ruhunu sanat sevgisi kaplamış, her rolün altından başarıyla kalkan bir oyuncunun belki de ”Bir kez de farklı bir tiplemeyle izleyici karşına geçeyim, bakalım tepkiler ne olacak” diye de düşünmüş olabilir. 1964 yapımı olan ve Nezahat Çehre ile çevirdiği ”Avanta Kemal” filminde rahmetli Fikret Hakan‘ın kadın kılığına girmiş görüyoruz. Hayatını dolandırıcılık yaparak kazanan bir adamın fidye için kaçırdığı zengin kıza aşık olmasıyla gelişen olayları anlatan filmde puanlı bir elbise giymiş olarak görürüz.

yesilcamda-kadin-erkek-oyunculuk

 

2 – Cüneyt Arkın: Sinemamızın Battal Gazi, Kara Murat, Malkoçoğlu gibi tarihi kişiliklerle görmeye alıştığımız Cüneyt Arkın, 1973 yapımı Beş Ateşli Kadın veya diğer ismiyle Ateşli Delikanlı filminde kadın kılığında görüyoruz. Türk-Arap yapımı olan, filmde gazeteciyi canlandıran Cüneyt Arkın, ajan kadınların içine sızmak için kadın kılığına girmektedir.

yesilcamda-kadin-kiligine-giren-oyuncular

 

3 – Ahmet Tarık Tekçe – Sami Hazinses: Siyah beyaz dönemin kötü adamı Ahmet Tarık Tekçe ile sinemamızın emekçilerinden olan ve en iyi karakter oyuncuları arasında yer alan Sami Hazinses, 1962 yılında ”İki Çalgıcının Seyahati” isimli filmde kadın kılığında karşımıza çıkar.

yesilcamda-kadin-kiligine-giren-erkekler

4- Orhan Günşiray: 1960’lı yılların yıldızı olan Orhan Günşiray’da rol gereği kadın kılığına girmiş bir oyuncudur. Sanatçı, bir çok filmde beraber oynadığı ve birbirlerine çok yakıştırılan Neriman Köksal ile birlikte 1961 yılında birlikte rol aldığı ”Oy Farfara Farfara” filminde kadın kılığında görünmektedir.

fikret-hakan-kadin-rolu

5 – Öztürk Serengil: Usta oyuncu da 1964 yapımı olan Tanju Gürsu, Hülya Koçyiğit’le birlikte rol aldığı ”Adalardan Bir Yar Gelir Bizlere” filminde kadın kılığına girmiştir.

yesilcam-ozturk-serengil-kadin-rolu

 

6 – Sadri Alışık – İzzet Günay: Usta sanatçıları bir araya getiren 1964 yapımı olan ”Fıstık Gibi Maşallah” filminde iki usta sanatçı kadın kılığına girmiştir.

fistik-gibi-masallah-kadin-kiligi

7 – Yusuf Sezgin: Yusuf Sezgin’de 1970 yılında Sadri Alışık’la birlikte rol aldığı ”Fıstık Gibi” filmde kadın kılığına girmiştir.

8 – Münir Özkul-Yılmaz Köksal: İki rahmetli oyuncumuzun da 1970 yılında birlikte rol aldıkları ”Ali ile Veli” filminde dansöz rolünde oynamışlardır.

yesilcam-munir-ozkul-kadin-kiligi

9- Hulusi Kentmen: Post bıyıklı, tonton Hulusi Kentmen’imiz de da 1964 yapımı olan Tanju Gürsu, Hülya Koçyiğit’le birlikte rol aldığı ”Adalardan Bir Yar Gelir Bizlere” filminde kadın kılığına girmiştir.

 

yesilcam-hulusi-kentmen-kadin-kiliginda

 

10 – Murat Soydan-Necdet Tosun: 1970 yapımı ”Beleşçi Murat” filminde birlikte kamera karşısına geçen ikili de kadın rolünde yer almışlardır.

yesilcam-belesci-murat-kadin-rolu

11- Kemal Sunal: Kemal Sunal’ın 1984 yılında Çiğdem Tunç ile baş rol oynadıkları ”Şabaniye” filminde kanlısı olan ancak kanlısına aşık olan, hem kimliğini saklamak hem de aşık olduğu kıza daha yakın olmak için kadın kılığına girmiştir.

kemal-sunal-kadin-rolu

 

12- Kadir İNANIR: Sinan Çetin yönettiği 2000 yapımı, “Komiser Şekspir” filminde, kendisini her filminde maço tavırlarla tanığımız Kadir İnanır’ı Pamuk Prenses kostümüyle izledik.

kadir-inanir-kadin-rolu

Kullanılan Kaynak: Ses Dergisi, Dipsahaf

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.