İzleyemediğimiz Kayıp Film: Sevişmek Yasak

Yazar: Hulusi Yağcı Tarih: 16 Şubat 2020 Kategori: 1961-1970 FİLMLERİ / Bir Film Hakkında / Kayıp Filmlerimiz
İzleyemediğimiz Kayıp Film: Sevişmek Yasak
Paylaş:

Sevişmek Yasak. Türk Sineması’nın kayıp filmlerinden bir tanesi. İsmine baktığımızda 70’li yıllarda özellikle muhafazakar kesim kesimden çok tepki almıştır. Öyle ki bazı filmlerimiz isimleri veya çekildikleri mekanlardan dolayı muhafazakar kesim tarafından tepki gösterilmiş, set çalışanları darp edilmiş veya mekandan kovulmuşlardır. Örneğin Muhsin Ertuğrul’un yönettiği Nur Baba filminde, çekimlerin bir kısmının yapıldığı Eyüp Sultan Camisi’nde ‘’Allah’ın evinde film mi çekilir?’’ diyerek set çalışanları darp edilerek cami avlusundan kovulurlar. Yine aynı filmde dergah müritlerinin yanlış akdedildiği gerekçesiyle film setini dergah üyeleri basmıştır.

Cüneyt Arkın Kimyager Rolünde Karşımıza Çıkar

Ülkü Erakalın’nın senaryosunu yazdığı Mehmet Dinler’in yönettiği Cüneyt Arkın, Fatma Girik, Hulusi Kentmen, Vahi Öz, Sami Hazinses, Necdet Tosun, Mürüvvet Sim gibi daha bir çok oyuncunun rol aldığı 1965 yapımı Sevişmek Yasak filmi. Cüneyt Arkın filmde kimyager rolünde karşımıza çıkıyor. Kolada devrim yapacak bir çalışması vardır. Buz halinde ki kütlelere bardağa boşattığında kolaya dönmektedir. Ancak ülkenin en büyük iki fabrikatörü ve sürekli birbirleriyle uğraşan Hulusi Kentmen ve Vahi Öz, Cüneyt Arkın’ın çalışmasını dinlemeden kapı dışı ederler. Ancak çalışmasının karşılığını almak isteyen ve çok ses getirecek çalışmasına güvenen Cüney Arkın’a yardım eli fabrikatörlerden birinin kızı olan Fatma Girik uzatır. Aslında Fatma Girik’in Cüneyt Arkın’a yardım etmesinin başta ki nedeni yakışıklı oyuncuya vurulmasıdır. Birbirlerini tanıdıkça yakınlaşan ve aşık olan kumrular, el birliğiyle buzlu kolanın varlığını fabrikatörlere kabul ettirirler. Film mutlu sonla bitmiş diyebiliriz. Filmi, bende izlemedim ama sinema araştırmacısı Ağah Özgüç’ün bir yazısında okumuştum.

sevismek-yasak

Filmi izleyemedik ama inşallah bir gün karşımıza çıkar da izleme şansımız olur. Sinema arşivlerimizde filmle ilgili afişi ve konusu mevcut. İnşallah yıllar sonra ortaya çıktığı gibi 1967 yapımı “Sihirbazlar Kralı Mandake Kiling’in Peşinde”, Sadri Alışık’ın ‘’Ayyaş’’ filmleri gibi ortaya çıkar. Kayıp filmimizle ilgili bu yazıyla şimdilik idare edin.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunları Biliyor Muydunuz?
imar haberleri

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.